Malarstwo sztalugowe techniką impasto

olejny obraz

Malarstwo sztalugowe to jedna z dziedzin twórczości artystycznej, która towarzyszy człowiekowi od kilkuset lat i jest naturalnym etapem rozwoju kreatywności artystycznej istniejącej od początku ludzkości. Im bardziej doskonałe było tworzenie dzieł malowanych tym więcej wymagały one czasu, a pojawienie się sztalugi miało na celu zapewnienie większego komfortu w żmudnym nanoszeniu farb i wypracowywaniu detali. Dziś sztaluga stanowi podstawowe narzędzie pracy artysty i jest wykorzystywana zarówno w pracowniach, jak i podczas malowania w plenerze, dlatego większość typowych obrazów może być zaliczana do tej grupy.

Obrazy malowane na sztalugach nie są jednak tworzone w taki sam sposób, bowiem ich autorzy stosują różnorodne techniki i wykorzystują odmienne materiały – farby oraz narzędzia malarskie. Wśród stosunkowo popularnych i zarazem bardzo ciekawych pod względem osiąganych efektów jest technika impasto, której przykładem jest kompozycja „W głębinach” ze strony http://mazaje.pl/produkt/malarstwo-z-ryba-w-glebinach/. W kompozycji poza jej intensywną kolorystyką przyciąga uwagę właściwa dla tej właśnie techniki faktura, wyraźnie ukazująca pociągnięcia pędzla i szpachli. Dla laika obraz wygląda, jak wykonany za pomocą niewprawnych rąk, w pospiechu, bez poświęcania czasu na dokładne wygładzenie powierzchni.

Technika impasto to malowanie za pomocą szpachli, a wspomniane niedokładności i zaznaczone szerokie pociągnięcia to jeden z jej atutów. Powstająca w ten sposób faktura dodaje kompozycji trójwymiarowości i z daleka wskazuje na ręczne wykonanie. Załamania powierzchni to również świetne warunki do odbijania i załamywania światła, dzięki czemu obrazy mienią się refleksami i są jeszcze bardziej tajemnicze. Przykładem takiej kompozycji jest niemal magiczna, bajecznie kolorowa kompozycja „Pomyślne wiatry” (http://mazaje.pl/produkt/malarstwo-muzyk-pomyslne-wiatry/), która dosłownie ożywa dzięki zmienności kolorów nakładanych mocnymi pociągnięciami farm na mieniącym się odcieniami niebie. Kolory to kolejna cecha wspomnianej techniki.

obraz na płótnie

Czym jest i jak wygląda technika impasto

W impasto stosuje się przede wszystkim farby o mocnym intensywnym pigmencie, które mogą być nakładane na siebie warstwami i pokrywać wzajemnie, dlatego tworzone ta techniką obrazy są często bajecznie kolorowe. W kolekcji wiele obrazów wyróżnia się tą cechą, ale szczególnym przykładem są te o tematyce baśniowej i mitologicznej, jak „Bal” ze strony http://mazaje.pl/produkt/obraz-recznie-malowany-z-tancerzami-bal/. Nie oznacza to jednak, że technika ogranicza tematykę i nie pozwala na komponowanie dział o wiele bardziej subtelnych i klimatycznych. Do takich należy chociażby delikatny jak mgiełka „Bukiet wrzosów” (http://mazaje.pl/produkt/obraz-na-plotnie-z-wrzosem-bukiet-wrzosow/).

Impasto to grube malowanie, czyli nakładanie farby znaczną warstwą, która wymaga czasu na wyschnięcie, dlatego stosowanie tej metody wymaga też odpowiedniej gęstości farb. Dziś – z uwagi na udoskonalone chemicznie farby – technika jest popularna i pozwala na tworzenie pięknych kompozycji do współczesnych wnętrz, ale zapoczątkowali ją jeszcze malarze renesansowi, barokowi a później także impresjoniści wykorzystując nakładaną warstwą farbę do podkreślania gry światła. Kolorowe obrazy w naszej kolekcji są więc dziedzictwem Tycjana, Rubensa czy van Gogha wkomponowanym w nowoczesne ręcznie malowane obrazy olejne.

malarstwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *