Obrazy olejne na płótnie nowoczesne

nowoczesne obrazy do salonu

Malarstwo olejne to jedna z najstarszych i najbardziej tradycyjnych dziedzin sztuki, uważana też za niezwykle szlachetną, a dla wielu koneserów, jedyną prawdziwą formę twórczości uprawianej przez mistrzów pędzla. Posługiwanie się farbami olejnymi wymaga niezwykłych umiejętności, talentu i wyczucia, a obrazy mają ten wyjątkowy klimat, jaki nadaje im faktura. W przeciwieństwie do akwareli obrazy olejne nie tylko prezentują kompozycję, ale jest ona wzbogacona grą światła odbijaną przez nierówne powierzchnie, zgrubienia i wklęśnięcia, niekiedy mikroskopijnych rozmiarów. Fakturę dodatkowo mogą wzbogacać stosowane techniki, dzięki którym farba nakładana jest specjalnie w taki sposób, aby tworzyła fakturowaną powierzchnię.

Pomimo, że malarstwo olejne uważane jest za tradycyjne, związane z wielkimi mistrzami okresu średniowiecza, renesansu i innych epok w historii kultury, również współcześni malarze stosują tę technikę do tworzenia swoich dzieł. Różnica polega nie na wykorzystanej metodzie, lecz na znacznie lepszych, udoskonalonych farbach, płótnie i technikach utrwalania oraz oczywiście na tematyce prac. Obrazy olejne na płótnie nowoczesne zaprezentowane w kolekcji sklepu http://mazaje.pl/shop/ to przykład całkiem odmiennego spojrzenia na temat kompozycji oraz unikalnego przedstawiania rzeczywistości. Pomimo sporej porcji realizmu i wyraźnie rozpoznawalnych elementów symbolicznych w rzeczywistości świat na obrazach jest daleki od rzeczywistego schematyzmu.

obraz olejny wiejska chata

Historia malarstwa pokazuje, że każda epoka to specyficzne podejście do tworzenia.

W kompozycjach dominowały portrety, pejzaże, martwa natura, albo abstrakcja, zależnie od czasów i podejścia do sztuki. Różnice dotyczyły też sposobu przedstawiania rzeczywistości, od bardzo wiernie odtwarzanych, wręcz podkolorowanych i udoskonalonych postaci w okresie średniowiecza, przez szczegółowe i urozmaicone kompozycje renesansowe, wyróżniające się powiewem naturalnej świeżości po marzycielski impresjonizm, geometryczny świat kubizmu, albo całkowicie abstrakcyjne ujęcie życia przez Picasso lub Klimta. W tematyce współczesnej również pojawia się wiele mutyzmu, abstrakcji i bajkowego odniesienia rzeczywistości do czasów dzieciństwa.

Obrazy olejne na płótnie nowoczesne

Obrazy olejne na płótnie nowoczesne to kompozycje dwojakie – z jednej strony bardzo współczesne, związane z codziennym życiem, jakie nas otacza, ze zwierzętami domowymi, pejzażami współczesnej wsi czy miasta. Z drugiej strony to wspomniane sięganie po zabawne, tajemnicze motywy mitów i baśni, które pozwalają marzyć, ale też pobudzają naszą wyobraźnię do poszukiwania skojarzeń i przenoszenia się w ten nieznany świat. Sposób przedstawienia rzeczywistości odbiega też od sztywności i schematyczności a postacie, drzewa, zwierzęta są zbliżone do ideału, ale bardziej płynne, stanowiące przykład spuszczonej z uwięzi zasad fantazji malarza. W nowoczesnych obrazach uwagę przyciągają również kolory – intensywne, wesołe, nadające obrazom pełni życia, lub stonowane i harmonijne, wyraźnie podkreślające temat.

Obrazy olejne na płótnie nowoczesne - olejny obraz